Tuesday, October 22, 2013

Just Curious

Saving money and calories can help us feel better, right?


After I shared Prince CuddleBunny's treat recipe with you yesterday, I thought about a moment a few days ago when Princess Eager suggested we pick up a drink from a local coffee shop, but I preferred to go home to the Prince's brew.  I started to wonder how much that cup of deliciousness cost... or, actually saved, both in money and calories.

Per 16 oz serving, here are the ingredients in our homemade treat:


1/8 c. (0.4 oz) coffee beans, making 1/4 c. espresso
2 Tbsp pumpkin spice creamer
8 oz vanilla soy milk
2 Tbsp whipping cream
1/2 Tbsp powdered sugar
1/2 tsp vanilla extract
cinnamon
nutmeg

These total 290-320 calories... with variation figured in for the inexact measurement on whip cream.

The cost is roughly $1.50, trying to be generous for the powdered sugar, vanilla, and spices, since their amounts and cost are more difficult to estimate accurately, but they'd be small.  Also, there would be tiny costs for the water for the espresso, and gas to heat the stove.


According to Starbucks, their 16 oz/Grande, (Soy) Pumpkin Spice Latte with whip cream has 370 calories.  Our drink isn't as sweet, so I think that's where the difference lies.

At approximately $4.50, though, it's cost is 3 times that of the beverage I can enjoy at home.  Plus, I'd miss that (priceless) grin of pride on my prince's face.  ;-)



31 Days at The Nesting Place




Comments (4)

Loading... Logging you in...
  • Logged in as
JC nocoffeehere's avatar

JC nocoffeehere · 601 weeks ago

Yeah, but Starbucks has to pay overhead (rent, insurance, utilities, taxes, etc.) and labor. You're piggybacking on the overhead for your home on the one hand, counting it for free, and aren't required to follow workplace regulations, nor deal with the public and all the pertinent costs thereof, and you're allowed to use volunteer, underage labor. There's still some slop in there, that goes to overblown executive compensation and the demands of shareholders, but the ingredients of prepared foods are the least of what you're paying for, or else they're doing something wrong. :)

The calculations are fun though, especially the Calorie comparison--and the sweetness thing. I find most products being sold nowadays to be way too sweet. ;)

With the overhead and labor you can be pretty sure that any food made on site for sale is going to cost more than you can make it unless there are serious economies of scale involved. :)
3 replies · active 601 weeks ago
I am not at all indicating that Starbucks shouldn't be expected charge to pay for overhead and labor, but was seeing what it costs or saves ME, out of pocket, to choose one or the other. I'll pay my mortgage, taxes, and other household overhead whether or not I have their drink or mine, so I am correct, I think, in not figuring it into the cost of ours for this comparison.

I use these calculations for my day-to-day decision making process. If I drive by the coffee shop and am tempted to stop, it helps me avoid the expense to know I have an option at 30% the price at home. I obviously expect that 'ready made' will be more than homemade, but it helps me to know exactly how much difference there is, and to what total it may reach in a month. That's easy to miss, spending $4 or $5 at a time.

I understand all of the store's rights and needs to charge what they charge, but I have to consider what I can afford, and control over what ingredients I want to put in my body comes into play, too, of course. For me, if it was just the savings on sugar consumption alone, that would be compelling enough, but I need the reminder! Basically, you're seeing the basis of my own lectures to myself. :D
JC offkilter's avatar

JC offkilter · 601 weeks ago

I'm sorry. The tone didn't come through right. I think I'm just off today. I thought I was being funny at the time. :) But also pointing out that you had hidden costs to your home version too. :) But the whole thing didn't work. Apologies for that. OTOH, you also have hidden benefits. Your young prince gets to work by himself with liquid measures that count (if he gets them wrong he has an undrinkable treat rather than a bad score on a paper), to experience the delight not just of mastery, but of creating such instant pleasure, etc. That's very cool, too!
Hope I didn't come off mad... Just trying to explain! Sorry I missed your humor. I am always afraid I'm not explaining myself right, so when questioned, try to make sure I'm clear. ;-)

Post a new comment

Comments by

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...